Je Absinth nejsilnější alkohol?

| 06:59
Je Absinth nejsilnější alkohol?

Za závojem bájů a mýtů

Absinth. S expressionistickými malíři houpajícími se na absintové vlně, vyvolává toto slovo směs neskutečnosti, nadrealismu a zvláštní pravdy skrývající se v lahvi zeleného moku. Je Absinth skutečně jakkoliv odlišný od jiných destilátů nebo je to jen pohádkový mýtus, stvořený k mystifikaci smyslů a stimulace fantazie? 

Z pohledu chemie je absinth alkoholický nápoj, který se destiluje ze směsi bylinek. Hlavními složkami jsou pelyněk a anýz. Absinth bývá často zelený, což je způsobené ponecháním bylinek v destilátu po dobu delší než je běžné u většiny jiných destilátů. Ačkoli je Absinth často považováný za "nejvýkonnější alkohol", neplatí to doopravdy, což nás přívádí k otázce: Jaký je skutečný obsah alkoholu v absintu?

Co skrývá obsah alkoholu?

Absinth je silný, není to však nejsilnější alkohol na světě. Síla alkoholu je měřena obsahem alkoholu, tj. procento alkoholu v nápoji. Pro srovnání, pivo obvykle obsahuje okolo 5% alkoholu, víno okolo 10-15% a whisky nebo rum obvykle 40-50%. Absinth může mít obsah alkoholu až 75%, ale ještě silnější destiláty existují.

Abych potěšil zvědavost, udělal jsem trochu pátrání a našel nápoj s názvem Spirytus Rektyfikowany. Destilováno v Polsku, tento nápoj je obecně považován za nejsilnější alkohol na světě s obsahem alkoholu dosahujícím strašlivých 96%. Ano, jen si představte. Ale, patřičnou chvíli si představoval i jezevčík Míla, když jsme o tom diskutovali u večerní kamen. A ačkoliv se zdá, že Míla je v pohodě se všemi svojími psími povinnostmi, i on uvítal představu na chvíli utéci od reality s hříchem v lahvi (nebo velmi malé naděje, že by mohl mít špetku).

Jak Absinth ovlivňuje naše smysly?

Při diskuzi o Absinthu nelze vynechat zmiňovaný halucinogenní účinek. Zelená víla, jak je také Absinth často nazýván, je obklopen řadou pověstí, které ho popisují jako halucinogenní a tajemnou bylinnou směs, která mění realitu. Ale je to pravda?

Je třeba říci, že ovlivnění Absinthem je do jisté míry odlišné od opilosti získané konzumací jiných alkoholů. Například, Absinth přináší stav, který někteří popisují jako jasnou opilost – stav, kdy je člověk opilý, ale zároveň se zdá být více ostražitý a mentálně přítomný než při konzumaci jiných nápojů. Tento fakt však nesouvisí s představou o halucinačním efektu, který je obklopen mnoha mýty.

Většina odborníků se shoduje na tom, že přítomnost thujonu, sloučeniny nacházející se v pelyněku, by mohla být zodpovědná za tento zvláštní efekt. Jenže, kvůli regulačním omezením je obsah thujonu v absintu velmi nízký, většinou méně než 10 mg/l.

Užívání Absinthu: Tradice a moderní způsoby

Jeden z nejvýraznějších a nejtradičnějších způsobů, jak konzumovat Absinth, je tzv. francouzský rituál, který v sobě skrývá jakousi ceremonii. Cukr je položený na speciální lžičce nad sklenicí s Absinthem, poté se cukr zalije Absinthem a zapálí. Jakmile cukr hoří, je zředěn vodou. To vše probíhá za doprovodu moderované diskuse o extraterestriálním životě, filozofii Kanta nebo vhodných vidličkách pro fondue.

A jak jsem Absinth zkoušel já? Vrcholem naší dobrodružství byla návštěva v proslulé absintové baru v Praze. Silvie, moje manželka, byla nejdříve skeptická, ale nakonec se nechala přesvědčit. A věřte mi, to bylo dobrodružství! Jsem si jist, že ani Praha nezažila tak podmanivou noc od dob Rudolfa II.

Důležitá je i poznámka na závěr: I když Absinth může být fascinující a svým způsobem exotický, je to stále alkohol a jako takový má všechny dopady a nebezpečí spojené s konzumací alkoholu. Mé příběhy a dobrodružství se vždy odehrávají v přísně kontrolovaném a umírněném prostředí, což by měl být standard pro každého, kdo se rozhodne prozkoumat svět Absinthe.

Alkohol a nápoje

Sdílení na sociálních sítích

Napsat komentář